Rudens ženklai (ekskursija į gamtą) pamokos planas (1 kl.) tema. „Ekskursijos į rudens mišką“ santrauka Ekskursijos į mišką rudenį santrauka

Planas - pasivaikščiojimo „Berželio lankymas“ mokyklos parengiamojoje grupėje santrauka

Tikslas: plėsti vaikų supratimą apie sezoniniai pokyčiai gamtoje išmokite pastebėti augalų gyvenimo pokyčius rudenį.

  • 1. Toliau formuokite vaikų idėjas apie gamtos pokyčius skirtingi sezonai metų.
  • 2. Įtvirtinti žinias apie būdingi bruožai beržai rudenį.
  • 4. Sužadinti susidomėjimą gamtos objektų stebėjimo ir tyrimo procesu.
  • 5. Intensyvinkite vaikų motorinę veiklą.
  • 6. Ugdykite atsargus požiūris medžiams kaip gyviems gamtos objektams.
  • 7. Ugdykite gebėjimą pamatyti rudeninių beržų grožį ir jais grožėtis.
  • 8. Ugdykite sunkų darbą ir gebėjimą padėti suaugusiems.

Žodyno darbas: lapų kritimas, kritimas.

Medžiagos ir įranga: lauko reikmenys (mašinos, smėlio komplektai, šokdynės, lankai, kamuoliai); didinamieji stiklai pagal vaikų skaičių, kaspinas; virvė, rutuliai, kėgliai, lapų siluetai skirtingi medžiai; vaikiški grėbliai, kibirai, kastuvai.

Preliminarus darbas:

  • - pokalbiai apie rudenį, sezoninius pokyčius gamtoje;
  • - medžių ir krūmų stebėjimai;
  • - ekskursijos į parką;
  • - paveikslų reprodukcijų ekspertizė: I. Levitan „Auksinis ruduo“, „Ruduo“.
  • - skaitymas grožinė literatūra: I. Sokolovas-Mikitovas „Krintantys lapai“, V. Bianki „Sinichkos kalendorius“;
  • - mokymasis mintinai: K. Balmontas „Ruduo“, A. Pleščejevas „Atėjo ruduo“;
  • - mįslės apie medžius, apie metų laikus;
  • - didaktiniai žaidimai „Iš kokios šakos vaikai?“, „Iš kokio medžio lapas?“;
  • - produktyvią veiklą tema „Ruduo“;

Žygio eiga

Auklėtojas. Vaikinai! Primink, koks dabar metų laikas? (Ruduo). Kuris tiksliai: ankstyvas, „auksinis“ ar vėlyvas? (Auksas). Kodėl šis metų laikas vadinamas tokiu? Kuo jis ypatingas, kad visi žmonės žavisi „auksiniu“ rudeniu?

Šiuo metu medžių lapai nusidažo skirtingomis spalvomis.

Lapai blizga kaip auksas saulėje.

Tai labai gražus laikas metų.

Pedagogas: Gerai padaryta! O dabar noriu išbandyti tavo išradingumą. Klausykite mįslės:

Tu stovi ant baltos kojos,

Ant šakų yra auskarai.

Tu vaišini mus sultimis,

Aš visada tave atpažinsiu

Vaikai. Tai beržas.

Auklėtojas. Teisingai! Pasisveikinkime su ja: „Labas, beržele!

  • – Pasigrožėkite, kokia ji graži, liekna, aukšta.
  • – Kaip galima meiliai vadinti beržą? (Vaikų atsakymai: beržas, beržas).
  • – Išvardink visas beržo dalis? (Vaikų atsakymai: šaknis, kamienas, šakos, lapai, auskarai).
  • – Kokios spalvos yra beržo kamienas? (Vaikų atsakymai: balta su juodomis dėmėmis).
  • – Kokios spalvos dabar beržo lapai? (Geltona, auksinė, dėmėta geltona).
  • – Kokios spalvos jie buvo vasarą? (Žalia).
  • – Tai kodėl dabar jie aukso geltonumo?

Vaikai: Atėjo ruduo.

  • – Taip beržas ruošiasi žiemai.
  • – Lapai pagelto, nes trūksta saulės ir šilumos.

Pedagogas: Man atrodo, kad lapai kalbasi tarpusavyje. Pasiklausykime jų ošimo:

Vaikinai! Beržą nesunkiai rasime pagal baltą kamieną su juodomis dėmėmis. Ar žinote, kad juodos dėmės yra beržo „burna“, per kurią jis kvėpuoja. Siūlau prieiti prie beržo ir paglostyti jo žievę.

  • - Kokia ji? Kietas ar minkštas, šlapias ar sausas, lygus ar grubus? (Vaikų atsakymai)
  • - Žiūrėk, ar ant beržo nėra įtrūkimų? Pažvelkime į juos per padidinamąjį stiklą. (Vaikai su padidinamuoju stiklu apžiūri beržo kamieną).
  • – Kaip manai, ar kas nors gali gyventi šiuose plyšiuose? (Vabzdžiai).
  • -Ar tu dabar juos matei? (Ne). Kur jie yra?

Vaikai: Vabzdžiai nuo šalčio pasislėpė žievės plyšyje.

Vabzdžiai užmigo iki pavasario.

Pedagogas: Ar galime sakyti, kad beržas yra vabzdžių namai? (Taip).

Kokią naudą tai duoda žmonėms?

  • - Vasarą saugo mus nuo saulės, vėjo,
  • - Iš beržo gaminami baldai, indai, žaislai, popierius.

Pedagogas: Teisingai! Beržas mums suteikia gydomąją galią: gydo nuo daugelio ligų, nuramina, mažina nuovargį. Nenuostabu, kad žmonės jį vadina „gerumo medžiu“. Tačiau pagalbos iš jos gali gauti ne kiekvienas žmogus, o tik tie, kurie ją myli, tiki ir elgiasi su meile. Reikia būti maloniam ir dosniam, ir beržas tave mylės.

Nori susidraugauti su beržu? (Taip). Tada paglostykite jo žievę, prispauskite prie jos skruostą, apkabinkite.

Vaikinai! Beržas laikomas vienu iš labiausiai gražūs medžiai. Aplink ją šokami apvalūs šokiai. O kiek dainų ir eilėraščių apie ją sukurta. Klausyk eilėraščio. (E. Trutneva „Vasara išskrenda“.)

Staiga tapo dvigubai šviesesnis

Kiemas kaip saulės spinduliuose.

Ši suknelė auksinė

Ant beržo pečių...

Ryte einame į kiemą -

Lapai krenta kaip lietus.

Jie ošia po kojomis

Ir jie skrenda, skrenda, skrenda...

Praskrenda voratinkliai

Su vorais viduryje.

Ir aukštai nuo žemės

Praskrido gervės.

Visi skrenda!

Tai turi būti

Mūsų vasara išskrenda.

Pedagogas: Beržas dar vadinamas norų išsipildymo medžiu. Siūlau paliesti kaspiną ir sugalvoti norą, tik niekam apie tai nesakyk, kitaip jis neišsipildys. (Vaikai nori)

  • - Dabar pririšu prie beržo šakos. Labai tikiuosi, kad beržas išpildys Jūsų norus, užaugsite geri ir jautrūs, sveiki ir stiprūs.
  • - Vaikai! Kad ir kur augtų beržas, visur jis džiugina žmones, bet kaip su juo elgtis? (Vaikų atsakymai: būkite atsargūs, nelaužykite šakų, neskinkite lapų ir pan.).

Pedagogas: Vaikinai, pasakykite man, kodėl lapai krenta? (Medžiai ruošiasi žiemai).

  • – Ką reiškia žodis „lapų kritimas“? (Vaikų atsakymai.)
  • – Ar augalams reikia nukritusių lapų? (Vaikų atsakymai)

Pedagogas: Taip, nukritę lapai per žiemą pūva, tręšia dirvą ir maitina medžius, taip pat naudingų medžiagų augimui.

Iškaskime duobę ir surinkime nuo takų nukritusius lapus, o tada užpilkime. Kodėl mes tai darome, kaip manote? (Vaikų atsakymai).

Pedagogas: Jūs padarėte gerą darbą, gerai padaryta! Dabar atėjo laikas žaisti įdomus žaidimas, kuris vadinasi „Toks lapas, skrisk pas mane“. Paimkite po popieriaus lapą ir būkite labai atsargūs. Kas turi klevo (beržo, šermukšnio) lapą – skriskite pas mane.

Vaikai pribėga ir sako žodžius:

Mes lapai, mes lapai,

Sėdėjome ant šakų

Pūtė vėjas ir jie skrido.

Mes skridome, skridome.

Ir tada tau atsibodo skraidyti!

Vėjas nustojo pūsti -

Visi susėdome į ratą.

Individualus judesio ugdymo darbas:

  • - kamuoliuko ridenimas tarp daiktų;
  • - ėjimas lynu pailgintu žingsniu.

Savarankiška vaikų veikla.

Apibendrinant pasivaikščiojimą.

Ekskursija – beržo stebėjimas

Savivaldybės biudžetinė ikimokyklinė įstaiga ugdymo įstaiga 28 darželis "Firefly" Vyresnioji grupė.

Parengė ir vedė: Budaragina L.M.

Tikslas: Padėti vaikams gilinti supratimą apie mišką:

Užduotys:

  • Atskleisti vaikų žinias apie miško florą ir fauną;
  • Ugdyti gebėjimą nustatyti paprastus priežasties ir pasekmės ryšius, leidžiančius gyvūnams ir augalams sugyventi;
  • Suteikite vaikams konkrečią idėją apie rudens pokyčius gamtoje (peršalimas, antžeminių augalų dalių mirtis, sumažėjimas dienos šviesos valandos, užsitęsę krituliai, gyvūnų elgesys rudenį);
  • Ugdyti vaikams domėjimąsi miško gyvenimu, supratimą apie būtinybę išsaugoti jo vientisumą;
  • Įtvirtinti vaikų žinias apie elgesio miške taisykles.

Medžiaga pamokai:

Rudeniniai lapai, natūrali medžiaga: kūgiai, kelmai, medžių šakos; Lesovik, Leshy kostiumas; iliustracijos, vaizduojančios medžius, miškus, Kalėdų eglutes, gyvūnus; paveikslėliai su priminimo ženklais kiekvienam vaikui.

Preliminarus darbas:

Pokalbiai, žaidimai, kūrinių apie gamtą, apie mišką skaitymas, stebėjimas einant, mįslių uždavimas, knygų iliustracijų žiūrėjimas, poezijos, grožinės literatūros skaitymas.

Žodyno darbas: eglės šaka, miško dovanos, spygliai, sakų ekstraktas, spygliuočiai, stiebinis miškas.

(Visi personažai yra mūsų grupės vaikai)

Pamokos eiga

Vaikai prieina prie mokytojo ir stovi puslankiu.

Jei ant medžių, lapai pagelsta.
Jei į tolimą šalį, paukščiai išskrido.
Jei dangus susiraukia, jei lietus pliaupia,
Kaip šis metų laikas vadinamas?

Vaikai: ruduo

Pedagogas: Taip, tai tiesa, ir šiandien siūlau pakalbėti apie rudenį.

Pasakyk man, koks oras vyrauja jai atvykus?

Koks dangus?

Kaip šviečia saulė?

Pasakyk man, kokie pokyčiai įvyko gamtoje?

(mažai šviesos, karštis, vėjuota, lietingas)

Pedagogas: Taip, oras pasikeitė, bet šiandien toks nuostabus ir saulėtas. Noriu tik pasivaikščioti po rudeninį mišką, prisiminti eilėraščius apie rudenį, įkvėpti miško oro ir tiesiog pasvajoti.

Pedagogas: Na, ar nori į ekskursiją į mišką?

Vaikai: Mes norime!

Pedagogas: Tada mes ruošiamės eiti.

Pedagogas: Šiandien mes eisime su jumis ekologiniu taku. Ja vaikščioti gali tik tie, kurie myli ir saugo gamtą. Šis takas pažymėtas magiškomis rodyklėmis. Ir pirmoji stotelė, klausykite mįslės: Žiema ir vasara tos pačios spalvos.

Vaikai: eglė.

Pedagogas: Kodėl jie taip sako apie ją?

Vaikai: Ji nenuleidžia adatų.

Pedagogas: Pušis ir eglė spyglius keičia palaipsniui, kiekvienas spygliukas gyvena dvejus metus, tada nukrenta ir užauga naujas.

Kas auga ant pušies ir eglės?

Vaikai: kūgiai.

Žaidimas: "Iš kokio medžio yra kūgis?"

Pedagogas: Vaikinai, kas maitina pušis ir egles?

Vaikai: gyvūnai ir paukščiai.

Pedagogas: Ir pušis žmonės taip pat skaičiuoja vaistinis medis. Pušis gamina dervą, žmonės ją renka ir gamina vaistus. Derva ypač padeda nuo alergijos. (Apsvarstykite dervos ekstraktą)

Pedagogas: Vaikai, sustokime, pažiūrėkime ir pasiklausykime, kaip vėjas žaidžia su medžių laja.

Pedagogas: Vaikinai, pasakykite man, kaip vadinasi miškas, kuriame auga tik pušys?

Vaikai: Sosnyak arba "stiebas" miškas, nes Anksčiau iš pušų buvo statomi laivai ir stiebai.

Viktorina:

Kas yra miško gyventojai?

Vaikai:

Paukščiai: pelėda, apuokas, gegutė, strazdas, genys, tetervinas, tetervinas, šarka, pelėda.

Grybai: piengrybiai, baravykai, baravykai, baravykai, voveraičiai, kiaulienos grybas, medaus grybai.

Gyvūnai: lapė, vilkas, lokys, kiškis, elnias, briedis, voverė, kiaunė, šernas, ežiukas.

Kas eina miegoti visą žiemą?

Kas keičia kailinius žiemai?

Kas kaupia atsargas žiemai?

Kas žiemoja po lapais, medžių žievėje?

(Vaikai atsako į klausimus ir randa jų vardu pavadintų gyvūnų nuotraukas).

Mokytojo pasakojimas apie gyvūnų paruošimą žiemai.

(Išeina senas vyras - miško berniukas).

Pedagogas: Vaikinai, pažiūrėkite į senuką - miško berniukas vaikšto šiek tiek liūdnas. Pasisveikinkime su juo.

Vaikai: Sveikas, senoli – miško berniukas (negirdi), vaikai antrą kartą sveikina girininką.

Lesovičok: Sveiki (dejuoja ir atsisėda ant medžio kelmo).

Pedagogas: Kas atsitiko?

Lesovichok: Taip, čia neseniai vaikščiojo Leshy ir Kikimora, garsiai dainavo dainas, šaukė, garsiai įsijungė muziką, lakstė, šiukšlino, kūreno laužus ir viską paliko. Taigi aš vos užgesinau ugnį ir pažiūrėk, ką jie paliko (šiukšlės, buteliai, popieriai...).

Pedagogas: Nesijaudink, miško berniuk, mes su vaikinais padėsime tavo sielvartui ir ką nors sugalvosime (Tikrai, vaikinai? – klausia vaikai). Na, eikime ieškoti Leshy ir Kikimoros

Pedagogas: Sveiki, Leši, jis negirdi, vaikai vėl su juo sveikinasi.

Kodėl drumsiate miško ramybę?

Leshy: Kokie tie vaikinai, kurie turėtų priversti mane priekaištauti, čia niekieno miškas, darome ką norime (dairosi, ieško Kikimoros). Kur mano Kikimora, kur ji dingo!?

Pedagogas: Tu, Leshy, klysti. Miškas yra bendras namas gamta, ji skirta visiems, o mes joje tik svečiai.

Vaikai, padėkime Lešiui suprasti jo elgesį miško atžvilgiu.

Kokias elgesio miške taisykles žinai?

Vaikai: Miške negalima:

  • garsiai kalbėti (rėkti)
  • groti garsiai muziką
  • išrauti gėles, grybus
  • laužyti medžio šakas
  • uždegti laužus
  • naikinti lizdus, ​​skruzdėlynus
  • šaudyti paukščius timpa
  • palikti šiukšles
  • sulaužyti stiklinius indus
  • dūmai

Pedagogas: Vaikinai, paaiškinkime Leshy šią situaciją:

1. Jei miškas užsiliepsnoja dėl žmogaus kaltės:

Vaikai: - gyvūnai mirs; paukščiai ir jų jaunikliai

  • medžiai sudegs
  • švaraus oro nebus
  • nebus uogų, grybų, riešutų
  • o jei medžiai degs, tai nebus popieriaus, baldų...

2. Jei naikinsite paukščių lizdus ir šaudysite paukščius timpa, tai medžiai žus, nes juos nusausins ​​kirminai ir kenksmingi vabzdžiai, o šiuos vabzdžius lesa paukščiai, kurie daugiau paukščių miške tuo sveikiau.

Pedagogas: Vaikai, papasakokime Lešiui, ką dar žinome apie miško apsaugą.

1. Jei atėjai į mišką pasivaikščioti,
Kvėpuokite grynu oru
Bėgti, šokinėti ir žaisti
Tik nepamiršk

2. Kad miške negalima triukšmauti,
net dainuoti labai garsiai,
Maži gyvūnai bus išsigandę
Jie pabėgs nuo miško pakraščio.

Nelaužykite ąžuolo šakų -
Niekada nepamirškite
Pašalinkite šiukšles nuo žolės!
Nereikia veltui skinti gėlių!

Nešaudyk su timpa!
Tu atėjai ne žudyti!

3. Leiskite skristi drugeliams
Na, kam jie trukdo?
Nereikia čia jų gaudyti,
Stumti, ploti, daužyti lazda.

4. Tu esi tik svečias miške
Čia šeimininkas – ąžuolas ir briedis
Rūpinkitės jų ramybe -
Juk jie ne mūsų priešai!

Pedagogas: Na, Leshy, ar tu viską supratai?

Leshy: Aš viską suprantu (deda šiukšles į maišą). Ačiū, vaikinai, kad išmokėte mane mylėti ir suprasti gamtą. Gaila, kad Kikimora kažkur pabėgo, jai irgi nebūtų skaudu tavęs klausytis.

Pedagogas: Leshy, jei nėra miško, kur tu gyvensi, ar apie tai nepagalvojai? O kaip suvenyrą vaikinai tau ir Kikimorai padovanos primenančius ženklus, žiūrėsi ir prisiminsi, kaip elgtis miške! (Vaikai duoda Leshy ir Kikimora ženklus, kurie kabėjo ant jų krūtinės.)

Pedagogas: Na, vaikinai, mums laikas eiti į darželį, kitaip rudenį dienos trumpėja ir anksti pradeda temti.

Vaikai: Jūs užaugsite džiaugsmu žmonėms
Mes su tavimi draugausime,
Geras miškas, galingas miškas,
Pilna pasakų ir stebuklų!

Vaikai: Mes augame, augame, augame!
Mes sužinome viską apie pasaulį
Vabzdžių nepakenksime
Mes nesunaikinsime paukščių lizdų,

Nerinkime gražios pakalnutės,
Išsaugokime skruzdėlyną
Upelio nedumblinsime.

Pedagogas: Ir kitu metų laiku ateisime pas jus į mišką.

Pedagogas: Na, vaikinai, šiandien lankėmės rudeniniame miške, kartojome elgesio miške taisykles, taisėme medžių, paukščių, gyvūnų vardus. Visos ekskursijos metu visi stengėsi teisingai atsakyti į klausimus, klausytis draugų atsakymų netrukdydami vieni kitiems, atlikti mokytojo pateiktas užduotis.

Naudotos literatūros sąrašas.

  1. Artemova L.V. « Mus supantis pasaulis didaktiniuose žaidimuose“ . M., 1933 m
  2. Bondarenko A.K. « Didaktiniai žaidimai V darželis» . M., 1991 m
  3. Vinogradova N.F. „Vaikų protinis ugdymas supažindinant vaikus su gamta“ . M., 1978 m
  4. Kolomina N.V. „Aplinkos kultūros pagrindų ugdymas darželyje“ . Maskva „Kūrybos centras“ – 2003 m
  5. Manevtsova L.M. „Gamtinis pasaulis ir vaikas“ . Sankt Peterburgas "Avarija" – 2004 m
  6. Molodova L. "Žaidimas aplinkosaugos veikla su vaikais" . Mn., 1996 m
  7. Nikolaeva S. N. « Sudėtingos klasės apie ekologiją" . Maskva „Rusijos pedagogų draugija“ – 2005 m
  8. Nikolaeva S.N. „Meilę gamtai ugdome nuo vaikystės“ . Maskva „Mozaikos sintezė“ – 2002 m
  9. Reikia T.D. „Enciklopedija vaikams. Stebuklas yra visur“ . Taip, 1998 m
  10. Popova T.I. „Pasaulis aplink mus“ . Maskva "Linka-Press" – 2002 m
  11. Selikhova L.G. „Pažintis su išoriniu pasauliu ir kalbos raida“ . Maskva „Mozaika – sintezė“

Tina Matryonina
Ekskursijos į rudens miškas„Gamtos akimis“ su 6–8 metų vaikais

Aktualumas

Šiais laikais vaikų pomėgiai dažniausiai susiję su technologijomis. Vaikai mažai bendrauja su gamta ir retai vaikšto po mišką dėl įtempto tėvų gyvenimo. Mieste gyvenantys vaikinai dėl automobilių ūžesio negirdi lakštingalos trilių, paukščių čiulbėjimo ir lapų ošimo. Šiuo atžvilgiu norime atkreipti vaikų dėmesį į mus supančią gamtą, į paprasti reiškiniai rudenį supantį pasaulį, skatiname vaikų smalsumą ir domėjimąsi rudenėjančiu mišku, jo gyventojais ir objektais. Fototerapija padeda vaikams susikoncentruoti į tai, kas jiems ypač svarbu, ir nukreipti žvilgsnį į kažką neįprasto aplinkui.

Vaikų amžius: 6-8 metai

Žygio tikslas: sukurti bendravimo su gamta kultūrą.

Ėjimo tikslai:

Švietimas:

1. Apibendrinti ir susisteminti vaikų mintis apie rudens pokyčius gamtoje, apie būdingus sezoninius reiškinius.

2. Išmok įžvelgti ryšius ir tarpusavio priklausomybes gamtoje, savarankiškai nustatyti paprasčiausius priežasties-pasekmės ryšius.

3. Ugdyti žinias apie rudeninį mišką, jo gyventojus ir ypatybes.

Švietimas:

1. Ugdykite spalvos, formos ir dydžio suvokimą, lytėjimo, regos ir klausos suvokimą.

2. Lavinti dėmesį, atmintį, loginis mąstymas, vaizduotė.

3. Ugdyti gebėjimus stebėti gamtos pokyčius, žadinti savarankiško tyrimo norą.

Švietimas:

1. Skiepyti vaikams rūpestingą požiūrį į mišką ir jo gyventojus (gyvūnus, augalus, grybus).

2. Skatinkite vaikų smalsumą.

3. Ugdykite teisingas elgesys miške.

Įranga ir medžiagos:įvairiaspalviai krepšeliai (dėžės, maišeliai, konteineriai, aplankai) raudonos, geltonos ir žalios spalvos; grūdai, sėklos ir duona; fotoaparatas, nuotraukos, kuriose vaizduojami įvairių medžių lapai ir objektai miške.

1. Įvadinis pokalbis.

2. Pagrindinis turinys.

3. Apibendrinant.

Ekskursijos vieta: miškas (n Kugesi).

Mokytojo paruošimas ekskursijai:

1. Suplanuokite ekskursijos maršrutą.

2. Paruoškite įrangą ir medžiagas ekskursijai.

3. Pasikalbėkite apie metų laikus ir jų ženklus, apie gamtosaugą.

Mokinių paruošimas ekskursijai:

1. Iliustracijų nagrinėjimas.

2. Poezijos skaitymas.

3. Mįslių kūrimas.

4. Pasakojimų apie laukinius gyvūnus skaitymas.

5. P. I. Čaikovskio muzikos „Rudens daina“ klausymas.

6. Pasikalbėkite su mokiniais apie įvairių tipų augalai: medžiai, krūmai, samanos.

Ekskursijos eiga.

Organizacinis momentas.

Supažindinti mokinius su elgesio miške taisyklėmis ir saugos priemonėmis ekskursijos metu.

Mokytojas: Sveiki, vaikinai! Šiandien einame pasivaikščioti į rudeninį mišką. Prieš išeidami peržvelkime elgesio miške taisykles. (Vaikai atsako)

Miške negalima: garsiai kalbėti (šaukti, groti garsiai muziką, išrauti gėles, grybus, laužyti medžių šakas, kūrenti laužus, naikinti lizdus, ​​skruzdėlynus, šaudyti paukščius timpa, palikti šiukšles, daužyti stiklinius indus, rūkyti.

Miške galima: ramiai kalbėtis, šerti žvėris ir paukščius, kabinti lesyklėles, rinkti lapus, kankorėžius, gėles (be šaknų), vaikščioti takais, liesti medžius, sėdėti ant kelmo, stebėti gyvūnus.

Pagrindinė dalis.

Mokytojas: Taigi mes atėjome į mišką. Pasakyk man taisykles, apie kurias kalbėjome? (Vaikai kartoja). Čia negalima šaukti, nes čia gyvenantys gyvūnai gali išsigąsti ir pabėgti, o tada jų ir nepamatysi. Todėl šiandien kalbėsime su jumis pašnibždomis. Atvykome aplankyti miško, aplankyti voverių, ežių ir kitų gyvūnų. Kas dar gyvena miške? (Vaikai atsako).

Jei ant medžių, lapai pagelsta.

Jei į tolimą šalį, paukščiai išskrido.

Jei dangus susiraukia, jei lietus pliaupia,

Kaip šis metų laikas vadinamas?

Mokytojas: Miške yra daug įdomių objektų, kuriuos dabar pamatysime. Dabar ruduo, o rudenį miške atšąla, pučia vėjas, kartais lyja, lapai ant medžių taip pat nušąla, pasidaro raudoni, geltoni, žali ir krenta ant žemės. Pažiūrėkite, kiek lapų, koks spalvingas kilimas po mūsų kojomis. Dabar mes juos rinksime.

Žaidimas „Rink pagal spalvą“

Mokytojas: Čia turime tris krepšelius. Kiekviename reikia įdėti savo spalvos lapus. Žaliame krepšelyje yra žali lapai, geltoname – geltoni, o raudoname – raudoni lapai. Renkame tik pačius gražiausius lapus, švarius ir tvarkingus. Didelis ir mažas. Lygus ir grubus. Skirtingas. (Vaikai renka)

Žaidimas „Surask tą patį“

Mokytojas: Gerai padaryta! Dabar pažiūrėkime, kokius lapus surinkote. Pažiūrėkite į mano nuotraukas ir atsakykite į klausimą: ar turime tokį lapą? Bet šis? Pabandykime juos surasti. (Vaikai ieško)

Pratimas „Miško radimas“

Mokytojas: Miške yra ne tik lapai, kai kurie medžiai turi kūgius. Pavyzdžiui, prie Kalėdų eglutės ar pušies. Suraskime juos? O gal pakeliui sutiksime giles? Arba gražių šakelių? Arba kelmas? Samanos? Gal pamatysime skylę ar įdubą? Arba skruzdėlynas? O gal gyvūnai? (Vaikai atidžiai žiūri į juos supantį mišką.)

Pratimas „Padėk gyvūnams“

Mokytojas: Miške gyvena daug gyvūnų. Prisiminkime juos. Kas gyvena miške? Ką gyvūnai veikia miške rudenį? Teisingai, ruošiamės žiemai. Jie gamina reikmenis, renka maistą ir deda į savo namus. Pavyzdžiui, voverė mėgsta valgyti sėklas. Pamaitinkim ją. Ji būtinai ateis ir paims juos į savo įdubą. Ką paukščiai valgo, kai šalta? Žiūrėk, mūsų miške medžiuose geri žmonės pakabintos lesyklėlės. Kodėl jie? (Vaikų atsakymai) Pamaitinkime paukščius. Jie labai mėgsta dribsnius ir duoną. (Vaikai deda paukščių lesalo į lesyklas ir stebi, kaip jie skrenda ir valgo.)

Pratimas „Tylos minutė“

Mokytojas: Dabar jūs ir aš klausysime miško. Jei užsimerki, kiek laiko skirtingi garsai ar girdi? (Vaikai užmerkia akis ir atidžiai klausosi juos supančių garsų.) ką girdėjai? (Vaikų atsakymai) Ar girdėjote, kad kažkas beldžiasi? Tai genys. Pabandykime jį pastebėti tarp medžio šakų.

Žaidimas „Gyvūnų garsai“.

Mokytojas: O dabar kviečiu pavaizduoti ką tik girdėtus garsus (dnygės garsą, ežio šnabždesį, lakštingalos čiurlenimą, žvirblio čiulbėjimą, lapų šiugždesį).

Išvada

Pratimas "Fototerapija"

Mokytojas: Jūs, vaikinai, matote, kiek daug įdomių dalykų matėme miške. Įamžinkime šias akimirkas kaip prisiminimus. Siūlau nusifotografuoti. Kiekvienas iš jūsų galės nufotografuoti tai, kas labiausiai patiko miške. Pabandykime. (Vaikai fotografuoja)

Mokytojas: Mūsų ekskursija baigiasi, laikas mums grįžti į mokyklą.

Mokykloje - kolektyvinio koliažo kūrimas naudojant surinktas gamtos medžiagas ir nuotraukas.

Nuorodos:

1. Skorolupova O. A. Laukiniai gyvūnai. M.: Leidykla „Scriptorium“, 2006 m.

2. Sladkovas N. Pokalbiai apie gyvūnus. M.: „Laumžirgis - spauda“, 2002 m.

3. Soboleva A.V. Mįslės – nuovokus. Praktinis vadovas logopedams, pedagogams ir tėvams. M.: Leidykla „Gnome and D“, 2000 m.

4. Surova, Dryzlova: ieškotojai. Vaikščiojame ir žaidžiame – tyrinėjame pasaulį.

M: Mannas, Ivanovas ir Ferberis, 2015 m.

Publikacijos šia tema:

Tikslas: išplėsti ir sustiprinti vaikų supratimą apie rudenį. Atkreipkite dėmesį į gamtos pokyčius, kaip miškas atrodė vasarą ir kas atsitiko.

Edukacinių užsiėmimų apie pažintinį vystymąsi su lyties požiūriu vidurinėje grupėje (4–5 m.) santrauka „Kelionė į rudens mišką“ Pamokos apie pažintinį ugdymą su lyčių požiūriu vidurinėje grupėje (4-5 m.) santrauka „Kelionė į rudens mišką“ Edukacinis.

Edukacinių užsiėmimų mažiems vaikams santrauka „Kelionė į rudens mišką“. Ugdymo sritis: pažinimo raida. Integracija edukacines sritis: kalbos raida Pamokos tipas: lavina intelektą.

Atviros pamokos su vidurinės grupės vaikais „Kelionė į rudens mišką“ santrauka Kelionė į rudens mišką. Programos turinys: įtvirtinkite vaikų žinias tema „ruduo“, mokykite atsakyti ir pagrįsti savo atsakymus.

Piešimo pamokos tema: „Rudens miškas“ Vaikų amžius: 5-6 metai. Visų ugdymo sričių integracija. Tikslas: suaktyvinti ir paskatinti.

(skyrius Pažinimas)

Dalyvavo grupės vaikai, jų tėveliai, mokytoja.

Tikslas:

  • ugdyti gebėjimą matyti ir jausti mūsų gimtosios Rusijos gamtos grožį;
  • ugdyti meilę gimtoji gamta, diegti ekologinės kultūros pagrindus;
  • ugdyti gebėjimą analizuoti, lyginti, apibendrinti ir daryti išvadas;
  • sukurti gydomąjį poveikį nervų sistema vaikas per estetinius išgyvenimus ir fizinės sveikatos stiprinimą;
  • sudaryti sąlygas įsisavinti idėjas apie rudens pokyčius laukinėje gamtoje, augalų ir gyvūnų gyvenime, atsižvelgiant į rudens atėjimą.

Užduotys:

  • mokyti atpažinti būdingiausius rudeniui būdingus gyvosios gamtos reiškinius;
  • ugdyti bendruosius edukacinius ir tiriamuosius įgūdžius: stebėjimą, lyginimą, sisteminimą ir klasifikavimą;
  • formuoti ekologinę sąmonę, gyvosios gamtos objektų tarpusavio ryšio idėją.

Parsisiųsti:


Peržiūra:

Ekskursija į rudens mišką“ Nuostabus pasaulis gamta"

(skyrius Pažinimas)

Dalyvavo 11-os grupės vaikai, jų tėveliai, mokytoja.

Tikslas:

  1. ugdyti gebėjimą matyti ir jausti mūsų gimtosios Rusijos gamtos grožį;
  2. ugdyti meilę gimtajai gamtai, diegti ekologinės kultūros pagrindus;
  3. ugdyti gebėjimą analizuoti, lyginti, apibendrinti ir daryti išvadas;
  4. formuoti gydomąjį vaiko nervų sistemos poveikį per estetinius išgyvenimus ir stiprinant fizinę sveikatą;
  5. sudaryti sąlygas įsisavinti idėjas apie rudens pokyčius laukinėje gamtoje, augalų ir gyvūnų gyvenime, atsižvelgiant į rudens atėjimą.

Užduotys:

  1. mokyti atpažinti būdingiausius rudeniui būdingus gyvosios gamtos reiškinius;
  2. ugdyti bendruosius edukacinius ir tiriamuosius įgūdžius: stebėjimą, lyginimą, sisteminimą ir klasifikavimą;
  3. formuoti ekologinę sąmonę, gyvosios gamtos objektų tarpusavio ryšio idėją.

Ekskursijos įrangos paruošimas:

  1. Maršruto planas, kompasas.
  2. Šiukšlių surinkimo maišai, pirštinės.
  3. Geriamas vanduo, drėgnos servetėlės, pirmosios pagalbos vaistinėlė.
  4. Aplankai augalams - 2.
  5. Krepšeliai kūgiams, lapams - 4.
  6. Duona antims lesinti.

Ekskursijos eiga.

I. Organizacinė dalis. Pagrindinių žinių atnaujinimas:

Pedagogas:

Vaikinai, laba diena! Man labai malonu susipažinti! Šiandien pasivaikščiosime-ekskursijame į rudenėjantį mišką ir daug sužinosime apie gamtos gyvenimą šiuo metų laiku. Pirmiausia prisiminkime elgesio miške taisykles.

Vaikinai vardija elgesio miške taisykles: eikite taku, netriukšmaukite, nedraskite augalų, nelaužykite šakų, nenaikinkite lizdų ir skruzdėlynų ir pan.Toliau studentai ir mokiniai su mokytoja leidžiasi pasivaikščioti-ekskursija į rudeninį mišką.

Atvykę į vietą, suaugusieji ir mokytoja kartu su vaikais pasirenka patogią proskyną ir į vieną vietą susideda kuprines. Jie ilsisi.

Pokalbis miške mokytojas pradeda skaitydamas V. Roždestvenskio eilėraštį „Kai įeini į mišką, kvepia ir vėsu...“.

Pedagogas:

Vaikai, koks dabar metų laikas?

Vaikai:

Ruduo.

Pedagogas: Kaip atspėjote?

Vaikai:

Medžiai ir žolė pagelto.

Pedagogas: Gerai padaryta! Kokius dar rudens ženklus žinai?

Vaikai: Dažni lietūs, pirmosios šalnos, krenta lapai, išskrenda paukščiai.

Žaidimų organizavimas su tėvais ir vaikais.

  1. Žaidimas "Ką mes matome?" Vienu žodžiu apibūdinkite, ką jie mato aplinkui (dangus, saulė, medžiai). Kalbėti reikia greitai ir nekartoti kitų pasakytų žodžių.
  2. Žaidimas „Kas tai? “ Vaikai paeiliui įvardija objektą ir jo savybes: dangus mėlynas, kelias ilgas, akmenukas gruoblėtas, žemė šilta.
  3. Žaidimas „Gerūs žodžiai“. Pabrėžkite, kad gerų žodžių yra daug, juos reikėtų dažniau sakyti suaugusiems ir vaikams. Sugalvoti skirtingi žodžiai beržui, tuopoms, kanapėms, žolei, paukščiams.
  4. Lauko žaidimas „Paukščių migracija“.

Pedagogas:

Vaikinai, įkvėpkime gryno oro, kartaus, aitraus beržų aromato, įsiklausykime į tylą, tyliai stovėkime ir įsiklausykime į gamtą.

Vaikai klauso ir sako, ką girdėjo.

Mokytojas siūlo pasiklausyti eilėraščio apie beržą.

Išsibarstę po pievelę

Nerūpestingas, lengvas pulkas,

Kaip ir paauglės mergaitės

Baltakamieniai beržai.

Jie susikibo rankomis ir taip -

Apvalus šokis pradėjo suktis.

Pedagogas: Vaikinai, ateikite prie beržo. Apkabink ją, pasakyk, kad ji graži.

Konkursas vaikams ir tėveliams „Sakyk kuo daugiau“ gražūs žodžiai apie beržą“.

Vaikai kartu su tėvais šoka apvalų šokį „Lauke buvo beržas“.

Pedagogas:

Dar kartą atidžiai pažiūrėkime, kas yra medžiuose ir prie medžių?

Vaikai:

Paukščiai, voverė.

Pedagogas:

Ką jie gali padaryti ant medžių ir aplink medžius? Kaip galima sujungti gyvūnus, augalus ir medžius?

Vaikai:

Gyvūnai maistą gauna iš medžių, paukščiai slepiasi medžiuose, stato lizdus ant šakų ir įdubose.

Pedagogas:

gerai! Gyvūnams augalai naudingi, bet kaip su augalais?

Vaikai: Tikriausiai nieko.

Pedagogas: A

Ar tai tiesa ar ne? Klausyk mano istorijos(papasakokite apie augalų ir gyvūnų gyvenimą miške).

Pedagogas: Kas padeda skleisti klevo sėklas?

Vaikai:

Pelės.

Pedagogas:

Kaip vadinami ąžuolo vaisiai?

Vaikai:

Gilės.

Pedagogas:

Kas padeda skleisti ąžuolo vaisius?

Vaikai:

Jays.

Pedagogas:

Kas padeda platinti šermukšnio vaisius?

Vaikai:

Juodvarniai ir kiti paukščiai.

Pedagogas:

Puiku, gerai atsimeni!

II etapas – naujos medžiagos mokymasis.

Pedagogas:

Vaikinai, apsidairykite, klausykitės miško tylos, grožėkitės rudeniško kraštovaizdžio grožiu. Kokius rudens garsus girdi? Atsistokite nugara į ąžuolo kamieną ir klausykitės rudens garsų. Papasakokite apie juos, kad ir mes juos išgirstume.

Vaikai:

Lapai ošia po kojomis, paukščiai liūdnai čiulba, vėjelis vos ošia lapus, ošia pelė.

Pedagogas:

Kokia muzika tinka šiam rudeniui?

Vaikai:

Ramus ir liūdnas.

Pedagogas: Kaip jautiesi rudens miške? Kaip galima kalbėti apie grožį poezijoje? rudens lapai? Vaikai širdimi skaitė eiles iš I. Bunino, V. Semenovo, A. Puškino eilėraščių.

Pedagogas: O dabar prisiminsime, nuo kurių medžių nukrito lapai, kuriuos parodysiu.Mokytoja rodo vaikams įvairių medžių lapus, vaikai įvardija, iš kurio medžio lapelis kilęs.

Žaidimas žaidžiamas "Mes - rudens lapai". Vaikai stovi ratu su lapais rankose, sako ir daro judesius: "Mes lapai, mes lapai, mes rudens lapai, mes sėdėjome ant šakų, vėjas pūtė ir mes išskridome (vaikai bėga) . Skraidėme, skridome, o paskui jau nusibodo skraidyti. Vėjas nustojo pūsti – visi susėdome ratu (vaikai tupi, keldami lapus virš galvų) staiga vėl papūtė vėjas ir greitai nunešė lapus (vaikai blaškosi, mojuodami lapais). Visi lapai skrido ir tyliai sėdėjo ant žemės (vaikai meta lapus aukštyn ir žiūri, kur nukrenta).

Pedagogas: Ar visi miško medžiai turi lapus?

Vaikai: Nr. Eglutės ir pušys turi žalius spyglius – spyglius, kurie nekeičia spalvos nei žiemą, nei vasarą. Šie medžiai vadinami - spygliuočių medžių, jie turi pušų kvapą (tegu kvepia eglės šaka).

Pedagogas: Teisingai, yra net tokia mįslė: Žiemą ir vasarą vienos spalvos (eglutė).

Kaip galima pavadinti likusius medžius?

Vaikai: Lapuočiai, nes turi ne spyglius, o lapus!

Pedagogas: Pasivaikščiokime miško takais ir pažiūrėkime, kokie spygliuočiai ir lapuočių medžių augti miške.

Pedagogas:

Mūsų ekskursija po rudeninį mišką tęsiasi, pakalbėkime apie gyvūnų gyvenimą rudenį, kaip šie gyvūnai ruošiasi žiemai rudenį? Pradėkime nuo meškos.

Vaikai:

Meška ruošiasi žiemos miegui.

Pedagogas:

Kiškis.

Vaikai:

Kiškis kailį keičia iš pilko, vasarinio - į baltą, žieminį ir šiltesnį.

Pedagogas:

Ežiukas.

Vaikai:

Ežiukas ruošiasi žiemos miegui.

Pedagogas: Voverė.

Vaikai:

Voverė kaupia atsargas.

Pedagogas:

Ekskursijos metu ne tik stebėjome, pastebėjome, žiūrėjome ir klausėmės, bet ir rinkome natūralią medžiagą: nukritusius lapus. skirtingos spalvos, spurgai, gilės, kaštonai.Natūralios medžiagos rinkimas yra būtinas ateityje vedant kūrybines valandas grupėje.

III etapas – to, kas buvo išmokta, įtvirtinimas ir pirminė kontrolė.

Pedagogas:

Dabar apibendrinkime ekskursiją! Šiandien mes tyrinėjome gamtos pokyčius, kurie vyksta kokiu metų laiku?

Vaikai:

Rudenį.

Pedagogas:

Kokiais reiškiniais rudenį galima atskirti nuo kitų metų laikų?

Vaikai:

Dažni lietūs, pirmosios šalnos, trumpos dienos, krentantys lapai, kai kurių paukščių skrydis į pietus, grybų gausa miške.

Pedagogas:

Kas nutinka medžiams rudenį?

Vaikai:

Jie keičia lapijos spalvą, meta lapus, skleidžia sėklas padedami gyvūnų ir vėjo.

Pedagogas:

Kaip gyvūnai elgiasi rudenį?

Vaikai:

Keičia kailį į šiltesnį, kai kurie keičia spalvą, ruošiasi žiemos miegui, gamina atsargas žiemai.

Pedagogas:

Koks tu puikus žmogus! Labai ačiū visiems už malonią ekskursiją ir gerą darbą.

IV etapas – namų darbai.

Pedagogas:

Namuose, vaikinai, nusausinkite lapus lygintuvu per laikraštį ir iš jų padarykite gražią aplikaciją tema „Rudens gamta“ ant popieriaus lapo.


Tatjana Perova
„Ekskursija į rudens parkas“ Pamokos apie ekologiją vidurinėje grupėje santrauka

TEMA: Ekskursija į rudens parką. Auksinis rudens.

TIKSLAS: išmokyti vaikus atskirti būdingiausią būseną

rudens orai: šalta, lyja, pučia vėjai, paukščiai skrenda į pietus, nuo medžių krenta lapai,

stebėti rudens gamta,

sustiprinti vaikų supratimą apie pagrindines medžio dalis (kamieną, šakas, lapus, išmokti atskirti lapus pagal dydį, spalvą,

sukelti estetinius išgyvenimus iš grožio suvokimo rudens medžiai,

lavinti stebėjimą, dėmesį, atmintį, vaizduotę ir kalbą,

ugdyti meilę ir pagarbą gamtai, norą ją rūpintis ir saugoti.

EKSKURSIJOS eiga:

Įžanginis pokalbis

Koks dabar metų laikas?

Kuris rudens mėnesiai tu žinai?

Koks mėnuo ruduo dabar?

Susipažinome su ankstyvumo ženklais rudens. O dabar labiausiai gražus laikas ruduo - auksinis ruduo . Mes ketiname parkas pamatyti, kaip jis pasikeitė. Ar tai tapo auksu?

Pagrindinė dalis (V parkas)

Vaikai, šiandien mes eisime į ekskursija į parką. Štai mes su tavimi

žaisime, žiūrėsime, sužinosime daug ko dar nežinai.

Atėjo parkas.

Vaikai, ką jūs matote danguje? (Šilta, bet ne ryški saulė, debesys danguje.)

Kas pasikeitė gamtoje atsiradus rudens?

Ką matai ant žemės? (Kilimas iš rudens lapai, kurie ošia po kojomis.) Pasiklausykime šito šniokštimo.

Vaikai, pažiūrėkite parkas tapo šviesesnis. Kaip jūs iš tikrųjų manote parkas tapo šviesesnis? Kodėl?

Pasiklausykite E. Trutnevos eilėraščio « Ruduo» .

Staiga tapo dvigubai šviesesnis,

Kiemas kaip saulės spinduliuose -

Ši suknelė auksinė

Ant beržo pečių.

Ryte einame į kiemą -

Lapai krenta kaip lietus.

Jie ošia po kojomis

Ir jie skraido... skraido... skraido...

Tu ir aš eisime kartu stovėk ir žiūrėk...

Pažiūrėkite į medžius ir pasakykite, kas atsitiko su lapais? Jie pradėjo gelsti ir nukristi. Ant medžių lapų mažiau.

Dabar, vaikinai, grožėkimės rudens medžiai. Pažiūrėk, kokie jie gražūs. Prieikite arčiau ir pabandykite pasiekti žemiausią medžio šaką. Koks jis aukštas! Tai beržas. Papasakok mums apie ją. kokia ji tokia? (Vaikų istorijos.) Kokią aprangą turi klevas? Bet tuopa, ąžuolas.

Kas man parodys medžio kamieną? Apvyniokite jį pirštais.

Ar galima pirštais apvynioti medžio kamieną? Kodėl gi ne?" Kuris

Teisingai, medžio kamienas storas ir jo negalima apvynioti pirštais.

Taigi mes stengsimės tai padaryti rankomis.

Mokytoja pakviečia 2-3 vaikus susikibti už rankų ir apsikabinti

Vaikinai, kas parodys man šakas? Tiesa, kokio storio jie yra?

ar plonas?

Dabar pažiūrėkime į lapus. kas jie tokie? (geltona, raudona,

oranžinė, ruda, kai kur dar žalia.)

Ar lapai dideli ar maži?

Teisingai, jie skirtingi, kai kurie labai maži, bet šie dideli.

Rinkkime lapus, bet tik geltonus. Surinkta vėliau

ruda, tada tik žalia).

Tada, mokytojo prašymu, vaikai renka tik mažus

lapai, tada didesni. Sujunkite surinktus lapus į vieną puokštę ir

pakvieskite vaikus žiūrėti, kaip jie sukasi sklandžiai ir tyliai,

nukristi ant žemės.

Sukimės ir mes kaip lapai.

Gerai padaryta, gražuolė. Dabar žaisime.

Žaidimas "Medžiai". Auklėtojas kalba: - Pučia stipriai vėjas-ooo-oo -oo ir purto

medžiai, visi vaikai spaudžia rankas lapais "Lapai sukasi"- vaikai

sukasi su lapais, pakeldamas rankas. „O dabar lapai nuskrido į žemę“.

Vaikai mėto lapus ir pritūpia. „Lapų gyvatė“- vaikai su lapais

Jie paima vienas kitą už rankų ir vaikšto kaip gyvatė.

Mes tai jau žinome Rudenį dažnai lyja. Dabar pažaisime žaidimą

"Saulė ir lietus" ir pažiūrėkime, kuris iš jūsų yra dėmesingiausias.

Šviečia saulė, visi bėgioja ir žaidžia. Bet tada netyčia pradėjo lyti

mokytoja, vaikai bėgioja po skėčiu.

Siūlykite kitų žaidimų. Prieš vaikams išvykstant parkas, mokytojas

Siūlo grožėtis grožiu rudens parkas.