Sudėtiniai sakiniai su dviem ar daugiau šalutinių sakinių. Sudėtinis sakinys su keliais šalutiniais sakiniais

Pamoka: „Šalutinių sakinių subordinacijos tipai“

Pamokos tikslai : išmokyti nustatyti subordinacijos tipą sudėtingame sakinyje su keliais šalutiniais sakiniais; ugdyti gebėjimą taisyklingai dėti skyrybos ženklus nurodytos sandaros sakiniuose.

Pamokos tikslai :

Švietimas:

Išplėsti mokinių supratimą apie sudėtingus sakinius ir pavaldumo tipus;

Pakartoti ir gilinti informaciją apie sudėtingo sakinio sintaksę;

Pakartoti šalutinių sakinių tipus;

Ugdyti kompetentingo rašymo įgūdžius ir gebėjimus;

Įtvirtinti terminų žinias, mokyti dalyvauti pokalbyje, konstruoti teiginius.

Švietimas:

Ugdyti gebėjimą sisteminti ir analizuoti;

Ugdyti dėmesį ir kalbą, loginis mąstymas;

Ugdyti darbo mažose grupėse (porose ir grupėse) įgūdžius;

Švietimas:

Ugdyti žinių poreikį;

Ugdykite meilę savo gimtajai kalbai.

Pamokos eiga:

1.Organizacinis momentas .

Vaikinai, mes ir toliau dirbame su jumis ruošdamiesi egzaminui. Šiandien turime naują pamokos temą, ji susijusi su sudėtingais sakiniais. Supažindinsime su naujais sintaksinių konstrukcijų tipais.

Atidžiai peržiūrėkite vienos iš BIA parinkčių 13 užduotį. Tai skamba taip:

13. Tarp 8 – 12 sakinių raskite sudėtingą sakinį su nuoseklia šalutinių sakinių subordinacija. Parašykite šio pasiūlymo numerį.

Atsakymas: __________________________________________________ (lentoje)

Pabandykite patys suformuluoti pamokos temą.

Pamokos tema: „Šalutinių sakinių subordinacijos tipai“

Kokie yra mūsų tikslai ir uždaviniai?

Išmokti nustatyti subordinacijos tipą sudėtingame sakinyje su keliais šalutiniais sakiniais; ugdyti gebėjimą taisyklingai dėti skyrybos ženklus nurodytos sandaros sakiniuose.

Pamokos datą ir temą užrašome GIA sąsiuvinyje.

Prieš pradedant mokytis nauja tema, pakartokime.

2. Rašybos apšilimas (Bandymas visiems, po to patvirtinimas)

Kiekvienas iš jūsų turi testą su užduotimis – nurodyti žodžius su besikeičiančia balse šaknyje. Kiekvienoje užduotyje reikia rasti žodį, paryškinti šaknį ir paaiškinti, kas lemia duoto balsio rašybą šaknyje. (Laikas – 3 minutės)

1. Nurodykite žodį su besikeičiančia balse šaknyje:

1. tankiai ( -ROS- – o, -raST-, -raSh)

2. rasa

3.matavimas

4. pavėluotai

Balsio rašyba iš esmės priklauso nuo to, kokie priebalsiai eina po jo: laG- – a, - loZh- – o: išaiškinti – išaiškinti; -ROS- – oi, -GRAST-, -RASH- – a: užaugęs – augau, augsiu.

Išimtys: Rostokas, skolintojas, Rostovas, Rostislavas, pramonė.

2. Nurodykite žodį su besikeičiančia balse šaknyje:

1. nesavanaudiškai

2. padaryti savo kelią (-e-/-i-:)

3. pradėti

4. išretinti

Balsio rašyba priklauso nuo priesagos, einančios po šaknies.

Ber- – -bira-: Nunešiu – padėsiu

Der- - -dira-: Pabėgsiu - pabėgsiu

Mer- – pasaulis-: mirti – mirti

Per- – -pira-: užraktas – užraktas

Ter- – -tira-: nuvalyti – nušluostyti

Blizgėti - - - blizgėti -: blizgėti - blizgėti

Stel- – -styla-: kloti – uždengti

Sudegė - - -zhiga-: dega - dega

3. Nurodykite žodį kintančia balse šaknyje:

1. nuogas,

2. skirti

3. pataikyti

4. paprastas ( lygus - – - lygus -) Šaknys, kuriose balsės rašyba priklauso nuo reikšmės.

-lygus- – parašyta žodžiais, reiškiančiais lygybę:Išspręskite lygtį.

Rovn- – žodžiais, reiškiančiais kažką net, t.y. lygus, tiesus: Išlyginkite raukšles.

3. Sintaksinis apšilimas.

1 užduotis (žodinė)

1. Pakeiskite frazę, sukurtą pagal susitarimą, sinonimu su ryšio valdymo fraze.

Vadovybės patvirtinimas.

knygynas (knygų parduotuvė), lentų tvartas (lentų pašiūrė), krištolinėje vazoje (kristalinėje vazoje), vakaro vėsa (vakaro vėsa), žąsų pulkas (žąsų pulkas).

2. Pakeiskite gretumo pagrindu sukurtą frazę sinonimu su ryšio valdymo fraze.

Prijungimas prie valdymo.

elkitės su humoru (elkitės su humoru), liūdnai susitraukite (susitraukite iš liūdesio), atrodykite išsigandę (žiūrėkite su baime), valdykite pagarbiai (valdykite pagarbiai)

3. Pakeiskite valdymu pagrįstą frazę sinonimu su ryšio gretimu.

Greta esantis valdiklis.

godžiai valgė (godžiai valgė), atsisėdo vakarieniauti (prisėdo vakarieniauti), išėjo mikliai (išlipo mikliai), kalba su džiaugsmu (kalba džiaugsmingai)

4. Pakeiskite frazę, pagrįstą valdymu, sinonimu su ryšio koordinavimo fraze.

Vadovybė patvirtinti.

Krylovo pasakėčia (Krylovo pasakėčia),tapybos darbų paroda (paveikslų paroda), karo metai (karo metai), braškės pievoje (pievų braškės)

2 užduotis (ant popieriaus lapų, sakinys užrašomas ant lentos, vienas dirba prie lentos)

- Užsirašykite sudėtingus sakinius, paryškinkite gramatikos pagrindai, nurodykite ribas, nustatykite šalutinio sakinio tipą.

[ Žiūrėti jis turi buvo toks ], (tarsi jis kas nors įsižeidęs ).(galutinis)

[X], (kuris...)

[ Buvo naktis ], (Kada išėjau į gatvę iš namų), (kur artimųjų rate skaityti tavo istorija),( nes pasitikėjau jų literatūriniu skoniu)

(1 šalutinis sakinys – atributinis, 2 – atributinis, 3 – aiškinamasis)

Kuris? Kurią? Kodėl?

[ X ], (kada...), (kur..), (nes....)

Kuo šie pasiūlymai skiriasi? (1-ame yra vienas šalutinis sakinys, 2-ame yra trys šalutiniai sakiniai.

Išvada: Sudėtingame sakinyje gali būti vienas ar daugiau šalutinių sakinių.

4. Naujos temos studijavimas

Atlikime tyrimą. Prisiminkime fizikos medžiagą „Laidžių jungčių tipai“

Kokie laidininkų jungčių tipai yra? (serijinis ir lygiagretus)

Kaip laidininkai sujungiami nuosekliai? (serijiniai imtuvai elektros srovė sekite vienas kitą, pavyzdys – eglutės girlianda).

Kaip laidininkai sujungiami lygiagrečiu ryšiu?

(Visi laidininkai sujungiami dviejuose taškuose – mazguose. Lygiagrečiuoju ryšiu visų laidininkų pradmenys jungiami į vieną elektros grandinės tašką, o galai – į kitą).

Pastebėjome tokius reiškinius kaip nuoseklus ir lygiagretus pavaldumas. Rusų kalba irgi turi tokių reiškinių.

Pastebėjome, kad sudėtingas sakinys gali turėti keletą šalutinių sakinių. Šiuo atveju svarbu suprasti, kaip visos sudėtingo sakinio dalys yra susijusios viena su kita, kas kam paklūsta.

Galimatrys šalutinių sakinių subordinacijos tipai :

1) nuoseklus pateikimas,

2) lygiagretus pavaldumas,

3) vienarūšis pavaldumas.

1. Nuoseklus pateikimas

At nuoseklus pavaldumas susidaro sakinių grandinė: pirmas šalutinis sakinys yra pavaldus pagrindiniam sakiniui, antrasis šalutinis sakinys – pirmajam šalutiniam sakiniui ir kt. Naudojant šį subordinacijos tipą, kiekvienas šalutinis sakinys yra pagrindinis tolesniam šalutiniam sakiniui.

Apsvarstykime (visi pasiūlymai lentoje)

[ bijau ], (kas Ana vėluos egzaminui) (kuris turi prasidėti anksti ryte).(1 šalutinis sakinys – aiškinamasis, 2 – atributinis)

Schema: [...], (jungtukas, kad...), (jungiamasis žodis kuris...).

ką? Kuris?

[X], (kas...), (kas...)

(Seka, jei dalis grandinės ar sakinio pašalinama, ji nutrūksta elektros grandinė, semantinis ir gramatinis sakinio vientisumas)

Esant nuosekliam subordinacijai, šalutinis sakinys, susijęs su pagrindiniu, vadinamas pirmojo laipsnio šalutiniu sakiniu, o kitas šalutinis sakinys vadinamas antrojo laipsnio šalutiniu sakiniu ir kt.

2.Lygiagretusis pavaldumas

Jei vienas pagrindinis sakinys apima šalutinius sakinius skirtingų tipų, tada susidaro lygiagretus pavaldumas. Esant tokio tipo subordinacijai, abu šalutiniai sakiniai priklauso tai pačiai pagrindinei sąlygai. Svarbu, kad šios sąlygos būtų skirtingų tipų ir atsakytų į skirtingus klausimus.

(Kai įėjo mokytoja), [vaikinai atsistojo], (pasveikinti).

(1 – laikas, 2 – įvarčiai)

Schema: (jungtukas kai...), [...], (jungtukas su...).

Kada? Kokiu tikslu?

(kada...), [X], (iki...)

(Lygiagrečiai, jei grandinės ar sakinio dalis pašalinama, elektros grandinė ir sakinio semantinis bei gramatinis vientisumas nepažeidžiami)

3. Homogeninis pavaldumas

Jei šalutiniai sakiniaiyra to paties tipo sakiniai Irnurodo tą patį pagrindinio sakinio narį arba visą pagrindinį sakinį kaip visumą , tada susidaro vienalytė subordinacija. Su vienarūšiu pavaldumu, šalutiniais sakiniaisatsakyti į tą patį klausimą .

[ staiga jaučiamas ], (Kaip įtampa atslūgo ) ir (kaip tapo lengva mano sieloje (abu yra aiškinamieji punktai)

Schema: [...], (jungtukas kaip...) ir (jungtukas kaip...).

ką?

[ X], (kaip..) ir (kaip...)

Šalutiniai aiškinamieji sakiniai yra panašūs į vienarūšius sakinio narius, juos sieja vienas su kitu jungtuku ir. Abu šalutiniai sakiniai nurodo pagrindinį sakinio sakinį. Tarp jų nėra kablelio.

5. Konsolidavimas

Dirbkite eilėmis. Atlikite užduotį: įdėkite skyrybos ženklus, nustatykite šalutinių sakinių pavaldumo tipą

1 eilutė. Jis puolė prie elnio ir patraukė virvę,Iki pasimatymo neįtikino gyvūnai stovi.

Iki kada? Ką?

[...traukė], (kol... nesu įsitikinęs ), ( Ką… )

Nuoseklus pateikimas

2-oji eilė. DabarKada elniai buvo nukirsti nuo Talniko kyšulio,Kada jis išvengė didžiausio pavojaus bandai, Arsinas pamažu nurimo...

Kada?

[..., (kada...), (kada...)...nusiraminau]

Homogeninis pavaldumas

3 eilė. Kada prasidėjo spygliuočių miškas, jis iškart pajutokiek Čia vėjas silpnesnis.

Kada? Ką?

(Kada...pradėjo), [...jautė], (kiek...)

Lygiagretus pavaldumas

6. Ugdomasis vertinimas – pažintinė veikla

FI

užduotys

rezultatas

1 užduotis.

1) Arsinui neliko nieko kito, kaip tik pradėti traukti drobinius brastus, pripildytus vandens ir išsipūtusius kaip rąstai, ir kruopščiai sušlapintą malicą.2) Kai trobelėje pasidarė visiškai šilta, Taja išėjo, kad galėtų likti vienas ir išdžiovintų drobinius marškinius bei kelnes.

2 užduotis . Tarp sakinių raskite sudėtingą sakinį su vienarūšiu šalutinių sakinių subordinacija. Įveskite pasiūlymo numerį. Parašykite savo atsakymą į balų lapą.

1). Ledas vis dar nejudėjo, o krantai išliko siauri ir negilūs: net iš čia buvo galima pastebėti, kad vanduo vos pasiekia gyvulių pilvą. 2) Šalia kai kurių svarbių risdavo ką tik gimę jaunikliai.3) Arsinas matė, kaip nedrąsiai vaikai ėmė plaukti, kaip energingai krūkčiojo svarbios moterys, duodamas ženklą sekti paskui jas.

3 užduotis. Tarp sakinių raskite sudėtingą sakinį su nuoseklia šalutinių sakinių subordinacija. Įveskite pasiūlymo numerį. Užrašykite savo atsakymą į balų lapą.

1) Vandens čiurlenimas po kanopomis tapo garsesnis, ir Arsinas suprato, kad į salą vežama gana didelė banda, kuri juda vis greičiau. 2) Norėdamas tuo įsitikinti, jis nusprendė užlipti laiptais, pastatytais apžiūrėti apylinkes net tada, kai su tėvu statė trobelę. 3) Ant dviejų šalia stovinčių maumedžių uždėjo keliolika tvirtų skersinių - gavo patikimą konstrukciją, kuri reguliariai tarnauja jau beveik penkis dešimtmečius... (pagal R. Rugino)

4 užduotis. Tarp sakinių raskite sudėtingą sakinį su lygiagretus pavaldumasšalutiniai sakiniai. Įveskite pasiūlymo numerį. Užrašykite savo atsakymą į balų lapą.

1) Jis negalėjo pasakyti, kiek laiko trypčiojo ant sunkių batų ir kur ėjo. 2) Atsipratau tik ant plačios Meleksimsky vados kranto, apie dvidešimt kilometrų nuo ankstesnės vietos 3) Jis pakėlė galvą: saulė jau artėjo prie vidurdienio... (pagal R. Ruginą)

Užduotys tikrinamos naudojant mokytojo kontrolinį sąrašą ir vertinimo lapus.

7. Pamokos santrauka

Apibendrinkime pamoką:

Kokie yra šalutinių sakinių subordinavimo būdai sudėtingame sakinyje?

Kodėl reikia žinoti IPP grupes pagal pavaldumo metodą?

(Norėdami dėti skyrybos ženklus IPP su keliais šalutiniais sakiniais, atlikite testo egzamino užduotis)

8. Namų darbai:

1. Nurodykite WBS su homogenine subordinacija.

A) Jie man rašo, kad tu, turėdamas nerimą, dėl manęs labai liūdi, kad dažnai eini į kelią senamadišku, apgriuvusiu šušunu.

B) Kuo arčiau priplaukė valtis, tuo naktis jam atrodė šviesesnė, nors bet kas šią tamsą vadintų juoda.

C) Noriu, kad išgirstumėte, kaip mano gyvas balsas trokšta.

2. Nustatyti šalutinių sakinių subordinacijos tipą.

Kai atėjo pirmoji šiluma, nebuvo nė dienos nuo mano ankstyva vaikystė kad neičiau žaisti į netoliese esantį medicinos akademijos sodą.

A) Homogeniškas.

B) Lygiagretus (nevienodas).

B) nuoseklus.

3. Raskite SPP su keliais šalutiniais sakiniais.

A) Tik stepėje pasenę stribai, ramiai tvyroję virš žolės arba abejingai, į nieką nekreipdami dėmesio, snapais baksnodavo pasenusią žemę.

B) Tyliai, kaip gali tik gyvūnai, lokys sėdėjo šalia nejudančios žmogaus figūros, vos matomos sniego pusnys šlaite.

C) Kad ir kaip jaudinosi, ji negalėjo neatsakyti, kad vokiečiai čia neturi priešlėktuvinės artilerijos.

4. Nurodykite WBS su nuoseklia subordinacija.

A) Kol mes degame laisve, kol mūsų širdys gyvos dėl garbės, mano drauge, atiduokime savo sielas tėvynei gražūs impulsai!

B) Naktis buvo tokia juoda, kad pirmomis minutėmis, kol akys priprato, reikėjo jausti savo kelią.

B) Kai visi daliniai vėl buvo patraukti atgal į greitkelį, pasirodė žinia, kad vadas buvo sužeistas į galvą.

5. Nurodykite WBS su homogenine subordinacija.

A) Atėjau į stotelę, kur nieko nebuvo, nes autobusas ką tik išvažiavo.

B) Klausimas ne kas kaltas, o klausimas, ką dabar daryti.

C) Atsitiko kažkas, ko Davydovas negalėjo pamiršti ilgą laiką ir dėl to karts nuo karto suvirpėjo.


Kalbos terminų žodynas-žinynas. Red. 2-oji. - M.: Švietimas. Rosenthal D. E., Telenkova M. A.. 1976 .

Pažiūrėkite, kas yra „nuoseklus pateikimas“ kituose žodynuose:

    nuoseklus pateikimas

    nuoseklus pateikimas- Ryšio būdas sudėtingame sakinyje su keliais šalutiniais sakiniais, kai pagrindinė dalis yra subordinuota pirmojo laipsnio šalutiniam sakiniui, o kiekvienas paskesnis šalutinis sakinys yra prijungtas prie ankstesnio (atsiranda antrasis, trečiasis ir kt. laipsnis). ... ... Sintaksė: žodynas

    Šiame straipsnyje ar skyriuje aprašomas tam tikras kalbinis reiškinys, susijęs tik su rusų kalba. Galite padėti Vikipedijai pridėdami informacijos apie šį reiškinį kitomis kalbomis ir tipologinę aprėptį... Vikipedija

    Sakinių jungimas naudojant subordinuojantys jungtukai arba giminingi (gimininiai) žodžiai. Makaras anksčiau nepastebėjo, kad lygumoje aušta (Korolenko). Reikėjo gido, kuris gerai žinotų miško takus (B. Polevoy). Trečiadienis...

    Subordinacija arba subordinacinis santykis yra sintaksinės nelygybės santykis tarp žodžių frazėje ir sakinyje, taip pat tarp predikatyvinių sudėtingo sakinio dalių. Šiuo atžvilgiu vienas iš komponentų (žodžių ar sakinių) ... ... Vikipedija

    Subordinacija arba subordinacinis santykis yra sintaksinės nelygybės santykis tarp žodžių frazėje ir sakinyje, taip pat tarp predikatyvinių sudėtingo sakinio dalių. Šiuo atžvilgiu vienas iš komponentų (žodžių ar sakinių) ... ... Vikipedija

    Tvirtas- (Firma) Įmonės apibrėžimas, įmonių charakteristikos ir klasifikacija Įmonės apibrėžimas, įmonių charakteristikos ir klasifikacija, įmonės sampratos Turinys Turinys Įmonė Teisinės formosĮmonės ir verslumo samprata. Pagrindinės įmonių charakteristikos ir klasifikacijos... ... Investuotojų enciklopedija

    daugianario kompleksinio sakinio analizės schema- 1) sakinio rūšis pagal pagrindinio pobūdį sintaksinis ryšys ir nusakomųjų dalių skaičius; 2) subordinacijos tipas pagal šalutinių sakinių jungimo būdą: a) nuoseklusis pavaldumas (nurodyti pavaldumo laipsnius); b) pavaldumas: vienalytis pavaldumasKalbos terminų žodynas T.V. Kumeliukas

    Sudėtingas sakinys, kurį sudaro daugiau nei dvi dalys (žr. paralelinį subordinaciją, nuoseklų subordinaciją) ... Kalbos terminų žodynas

Tarp sudėtingų sakinių su keliais šalutiniais sakiniais sudėtingi sakiniai išsiskiria struktūra

  • su nuolatiniu pavaldumu,
  • su vienodu pavaldumu
  • su lygiagrečiu pavaldumu.

Subordinacija yra tada, kai du ar daugiau šalutinių sakinių yra pavaldūs vienam pagrindiniam sakiniui.

  • Su vienalyčiu pavaldumušalutiniai sakiniai ne tik paaiškina pagrindinę dalį, bet yra ir to paties tipo šalutiniai sakiniai.

Esant vienarūšiai šalutinių sakinių subordinacijai, kableliai dedami taip pat, kaip ir su vienarūšiais sakinio nariais. Jei vienarūšiai šalutiniai sakiniai jungiami pasikartojančiais jungtukais, tai tarp jų dedamas kablelis, o ne, jei jungtukai nesikartoja.

  • Kai sudėtinguose sakiniuose skirtingi šalutiniai sakiniai priklauso tam pačiam pagrindinės dalies nariui arba kuriuose paaiškinami tie patys šalutiniai sakiniai skirtingi žodžiai pagrindinėje dalyje pavaizduoti sakinius su lygiagrečiu pavaldumu.

Pavyzdys: Kai žmogus yra pernelyg pavargęs, atrodo, kad jis miegos nežinia kiek.

  • Nuoseklus pateikimas- tai seka pavaldžios dalys, kuriame kiekvienas paskesnis šalutinis sakinys yra susietas su ankstesne dalimi, o tik pirmasis šalutinis sakinys – su pagrindine.

Esant nuosekliam šalutinių sakinių subordinacijai, jungtukai gali atsirasti vienas šalia kito: kas ir jei, kas ir kada ir tt Tarp jungtukų dedamas kablelis, jei tolimesnės jungtuko dalies nėra – tada ar taip, pvz. : Jis perspėjo, kad jei gaisras nebus užgesintas dabar, liepsna persimes į stogą. Priimtina, kad prieš antrąjį šalutinį sakinį nebūtų šalutinio jungtuko.

Kombinuotas pateikimas– tai įvairūs deriniai subordinuojantis ryšys vienu sudėtingu sakiniu.

Šalutinių sakinių tipai sudėtinguose sakiniuose

  • Galutinis

Nurodo daiktavardį arba daiktavardžio frazę su parodomaisiais žodžiais, kurie, pvz. Atsako į klausimą kuris?

  • Pronominalinis atributas

Nurodo įvardžius, kad kiekvienas, kiekvienas; viskas, tokia, tokia. Atsako į klausimus; PSO? Kuris? ką?

  • Aiškinamasis

Nurodo minties, kalbos, suvokimo veiksmažodį arba daiktavardį kartu su parodomuoju žodžiu kad. Atsako į bylos klausimus.

  • Ryšys

Taikoma visai pagrindinei daliai.

  • Nuolaidus

Susijęs su visa pagrindine dalimi

Skyrybos taisyklės

Jei nepilname šalutiniame sakinyje yra vienas jungiamasis žodis, tada jis nėra atskirtas nuo pagrindinio kableliu, pavyzdžiui: Noriu tau padėti, bet nežinau kaip.

Jei šalutinis sakinys sudėtingo sakinio pabaigoje yra netiesioginis klausimas, klaustukas nededamas (nebent, žinoma, pagrindinis yra klausiamasis), pavyzdžiui: Nurodykite, kurie apibrėžimai yra atskirti.

Kablelis nededamas, jei vienarūšiai šalutiniai sakiniai jungiami jungiamaisiais arba dalijančiais jungtukais, pvz.: Kaip kažkas, nuteistas mirties bausme ir įsitikinęs, kad atleidimo neįmanoma.

Šalutinių sakinių lygiagretus pavaldumas yra vienas iš trijų kiekvieno tipo antrinių (arba priklausomų) dalių pavaldumo tipų. Kiekvienas tipas turi savo subtilybes ir gudrybes, kurias žinant galite lengvai nustatyti šį tipą.

Vienarūšis, nuoseklus ir lygiagretus šalutinių sakinių subordinavimas

Visi trys tipai apibūdina atsakymo į klausimą, pateiktą iš pagrindinės sakinio dalies, tvarką. Verta paminėti, kad gali būti (ir dažniausiai yra) kelios pavaldžios dalys ir jos gali stovėti tiek prieš pagrindinę dalį, tiek po jos.

Vienarūšis šalutinių sakinių subordinacija yra subordinacija, kai visos smulkiosios dalys atsako į tą patį klausimą. Paprastai tokie šalutiniai sakiniai turi vieną bendra sąjunga arba Pavyzdžiui: „Mama man pasakė, kad viskas bus gerai ir kad ji man nupirks lėlę“. Šiuo atveju galite pamatyti vieną bendrą jungtuką „kas“. Tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kai jungtukas praleidžiamas, bet numanomas. Pavyzdys yra toks sakinys: „Nastya pastebėjo, kad jis žiūri į ją, ir ant jo skruostų atsirado skaistalai“. Šioje versijoje jungtukas praleistas, tačiau reikšmė išlieka ta pati. Labai svarbu aiškiai matyti šį praleistą jungtuką, nes tokie sakiniai dažnai pasitaiko egzamine.

Nuoseklus šalutinių sakinių subordinacija yra subordinacija, kai nepilnamečiai nariai atsakyti į savo „pirmtako“ klausimą, ty klausimai iš kiekvienos sakinio dalies užduodami kitam nariui. Pavyzdžiui: „Esu tikras, kad jei gausiu puikų balą, įskaitysiu gerą ugdymo įstaiga“ Čia aiškiai išreikšta seka: esu tikras (dėl ko?), kad..., tada (kas bus?).

Šalutinių sakinių lygiagretus subordinacija yra subordinacijos rūšis, kai antrinės dalys nurodo vieną dalyką. Jos neatsako į vieną klausimą, bet kartu paaiškina pagrindinio teiginio reikšmę. Patartina sudaryti tokias diagramas, kad nepadarytumėte klaidų nustatant tipą. Taigi, pareiškimai: „Kai katė iššoko pro langą, Maša apsimetė, kad nieko blogo neatsitiko“. Taigi, pagrindinė dalis yra sakinio vidurys (ir iš jo galite užduoti klausimą ir pirmam šalutiniam sakiniui, ir antrajam): Maša apsimetė (kada?) ir (kas tada atsitiko?). Verta paminėti, kad paprastame sudėtingame sakinyje nebus nė vieno iš aukščiau pateiktų pavaldumo tipų. Paprastai jie statomi tik tarp dalių.

Taigi galime daryti išvadą, kad kompleksiniame sakinyje priklausomos dalys turi tris priedų tipus: vienarūšį, nuoseklų ir lygiagretų šalutinių sakinių subordinaciją. Kiekvienas tipas nustato priklausomybę nuo pagrindinio elemento ir ryšį su tomis pačiomis antrinėmis dalimis. Norėdami teisingai identifikuoti šį tipą, tereikia teisingai užduoti klausimą ir nupiešti sudėtingų sakinių diagramas, tuos pačius klausimus nurodydami rodyklėmis. Po vizualaus piešinio viskas iš karto paaiškės.

Tik trečiąjį ketvirtį devintokai susipažįsta su tema „Subordinuotų sakinių subordinacijos tipai sudėtinguose sakiniuose“, tačiau egzaminui ruošiasi nuo mokslo metų pradžios.

Pabandykime išsiaiškinti 13 užduotį bandomojoje OGE dalyje. Norėdami stebėti, pereikime prie pasakojimo apie A.P. Čechovo „Brangios pamokos“.

Prisiminkime šios užduoties formuluotę: „Tarp sakinių___ raskite sudėtingą sakinį cvienalytis pavaldumas. Parašykite šio pasiūlymo numerį“. Vietoj paryškintų žodžių gali būti šie žodžiai: „ su nevienalyčiu (lygiagrečiu) pavaldumu"arba" su nuosekliu pavaldumu».

Apsispręskime simboliai, kuris padės mums analizuoti sudėtingo sakinio (sutrumpintai SPP) struktūrą. Norėdami pabrėžti pagrindinę dalį, naudojame laužtinius skliaustus, o antraeiliai - apvalius skliaustus (). Pradėsime rengti linijines ir vertikalias pasiūlymų diagramas.

Pirma, pasitreniruokime sudaryti IPS diagramas su vienu antraeiliu sakiniu. Atkreipkite dėmesį, kad šalutinio sakinio padėtis gali būti skirtinga: prielinksnis, interpozicija ir postpozicija. Žodžio „padėtis“ priešdėliai jau nurodo šalutinio sakinio vietą sakinyje.

Pažiūrėkime į pavyzdžius.

1. Tikslo prieveiksmio linksnis: (Kad būtų lengviau kvėpuoti) 1, [visada dirba naktiniais marškiniais] 2.

2. Prieveiksmio subordininio laiko įterpimas: [Kitą dieną vakare, (kai laikrodis rodė penkias minutes iki septynių) 2, atėjo Alisa Osipovna] 1.

3. Prieveiksmio subordininio laiko postpozicija: [Vorotovas tai stipriai jautė] 1, (kai, palikęs universitetą su kandidatu, ėmėsi nedidelio mokslinio darbo) 2.

Pirmajame pavyzdyje šalutinį sakinį radome sakinio pradžioje, antrajame - viduryje, trečiajame - sakinio pabaigoje.

Paaiškinkime tai sudėtingi sakiniai tekste gali būti įvairių komplikacijų atvejų, kurių neatpažindami galite susipainioti, todėl šias komplikacijas paaiškinsime kiekviename pavyzdyje. Taigi trečiajame sakinyje šalutinis sakinys apsunkinamas atskira išreikšta aplinkybe dalyvaujamoji frazė(sutrumpintai DO).

Nustatykite, ar toliau nurodyta trys pavyzdžiai bet kokios rūšies komplikacijos. Kokią poziciją juose užima šalutinis sakinys?

2) Jos veido išraiška buvo šalta, dalykiška, kaip žmogaus, atėjusio pasikalbėti apie pinigus.

3) Jei šis keistas pasiūlymas būtų pateiktas nepilnametei, ji tikriausiai būtų supykusi ir šaukusi.

Turėjote pastebėti, kad pirmuose dviejuose sakiniuose šalutinis sakinys yra postpozicijoje, o paskutiniame pavyzdyje – prielinksnyje.

Taigi, išbandykime savo stebėjimo galias.

2. [Jos veido išraiška buvo šalta, dalykiška, kaip žmogus] 1, (atėjęs pasikalbėti apie pinigus) 2.

3. (Jei šis keistas pasiūlymas būtų pateiktas nepilnametei) 1, [tada, tikriausiai, ji būčiau piktas Ir sušuko] 2 .

Linijinės diagramos yra labai patogios.

Dabar išsiaiškinkime, su kokiomis komplikacijomis čia susidūrėme. Pirmasis sakinys turi atskirą taikymą, išreikštą tikriniu daiktavardžiu ir vienarūšius predikatus. Antroje - atskira aplinkybė, išreikšta lyginamuoju žodžiu, ir vienarūšiai apibrėžimai yra pagrindinėje dalyje. Ir galiausiai trečiame sakinyje yra įžanginis žodis o pagrindinėje dalyje vienarūšiai predikatai.

Visų šių komplikacijų į diagramas neįtrauksime, nes IPP struktūroje pagrindinį vaidmenį vaidina tik vienarūšiai predikatai, bet vis tiek atsižvelgsime į juos.

Dabar susipažinkime su pavaldumo rūšimis NGN, kurios turi keletą pavaldžių dalių.

Sunku tiksliai pasakyti, kuris tipas labiausiai paplitęs, galimi įvairūs deriniai ir mišrūs atvejai, kai viename SPP gali būti keli pavaldumo tipai. Tačiau egzamine tokių pavyzdžių nepamatysi.

Išanalizuokime pasiūlymą:

Taip pat paklausė, ar ji nori arbatos ar kavos, ar geras oras lauke.

Šiame sakinyje nuo pagrindinės dalies iki dviejų aiškinamųjų šalutinių sakinių klausiame tas pats klausimas"apie ką?", šie šalutiniai sakiniai gali būti lengvai sukeisti vienas su kitu, jie labai panašūs į vienarūšiai nariai sakinius ir su pagrindiniu jungiami naudojant jungtuką LI.

[Ir jis taip pat jos paklausė] 1, (ar ji norėtų arbata arba kavos) 2 , (ar geras oras lauke) 3 .

Norėdami palyginti dviejų tipų schemas, siūlome abi: linijines ir vertikalias.

SPP SCHEMA su vienalyčiu pavaldumu:

Šis pavaldumo būdas paprastai vadinamas vienarūšiu. Jei būtų daugiau nei du šalutiniai sakiniai su panašia struktūra, vienas iš LI jungtukų būtų praleistas, kad būtų išvengta pasikartojimo. Tačiau labai lengva jį atkurti.

Apsvarstykime kitą pasiūlymą:

Dabar randame pagrindines ir antraeiles dalis ir sudarome diagramas.

[Vieną žiemos popietę, (kai Vorotovas sėdėjo mano kabinete ir dirbo) 2, pranešė pėstininkas] 1, (kad kažkokia jauna ponia jo klausė) 3.

SPP SCHEMA su nevienalyčiu (lygiagrečiu) pavaldumu:

Čia iš pagrindinės dalies užduodame du skirtingus klausimus: pėstininkas pranešė „kada? ir "apie ką?" Pavaldžios dalys nebėra vienalytės, jos turi skirtinga prasmė: vienas iš jų yra prieveiksminis laikas, kitas – aiškinamasis. Šis metodas vadinamas lygiagrečiu.

Dabar pažvelkime į paskutinį pavyzdį.

Tik kartą jos veide nušvito suglumimas, kai ji sužinojo, kad buvo pakviesta mokyti ne vaikus, o suaugusį, storą vyrą.

Prieiname išvadą, kad šalutiniai sakiniai taip pat atsako į skirtingus klausimus: blykstelėjo sumišimas „kada?“, ji sužinojo „apie ką?“. Šiuos klausimus užduodame ne iš pagrindinės dalies, o nuosekliai: nuo pirmojo šalutinio sakinio iki antrojo šalutinio sakinio.

[Tik kartą jos veide blykstelėjo sumišimas] 1, (kai sužinojo) 2, (kad ji buvo pakviesta mokyti ne vaikai, A suaugęs, storas vyras) 3 .

NGN SCHEMA su nuosekliu pavaldumu:

Šis pateikimo būdas vadinamas nuosekliu.

Norėdami atlikti savęs patikrinimą, siūlome penkis pasiūlymus. Atkreipkite dėmesį, kad galite susidurti su mišriu pavaldumo tipu, jei yra daugiau nei dvi pavaldžios dalys.

Savęs išbandymas

1) Alisa Osipovna šalta, dalykiška išraiška jam atsakė, kad baigė privačios internatinės mokyklos kursus ir turi namų mokytojos teises, kad jos tėvas neseniai mirė nuo skarlatina, mama gyva. ir gaminti gėles...

2) Ji atsiprašė ir pasakė, kad gali mokytis tik pusvalandį, nes eis tiesiai iš pamokos į balių.

3) Ir Vorotovas, žiūrėdamas į jos gėdą, suprato, koks brangus jai rublis ir kaip sunku jai būtų prarasti šias pajamas.

4) Ji, matyt, nenorėjo, kad jos ponai žinotų, jog turi mokinių ir veda pamokas iš reikalo.

Clue!

Čia jungtukai paryškinti spalva, o visos komplikacijos – kursyvu:

1. [Alisa Osipovna su šalta, dalykiška ji jam atsakė posakiu] 1, (kad baigė kursus privačioje internatinėje mokykloje) 2 ir (turi namų auklėtojos teises) 3, (kad jos tėvas neseniai mirė nuo skarlatinos) 4, (jos mama yra gyvas ) 5 ir (daro gėlių) 6...

2. [Ji atsiprašė Ir pasakė] 1, (kad jis gali mokytis tik pusvalandį) 2, (kadangi jis eis tiesiai iš pamokos į balių) 3.

3. [Ir Vorotovas, žiūrėdamas į jos gėdą, suprato] 1, (kaip brangus jai buvo rublis) 2 ir (kaip sunku jai būtų prarasti šias pajamas) 3.

4. [Ei, matyt, nenorėjo] 1, (jos ponai žinotų) 2, (kad ji turi mokinių) 3 ir (kad ji veda pamokas iš reikalo) 4.

Dabar dar kartą perskaitykime visą istoriją.

A.P. Čechovas

Brangios Pamokos

Išsilavinusiam žmogui kalbų nemokėjimas yra didelis nepatogumas. Vorotovas tai stipriai pajuto, kai, palikęs universitetą su kandidatu, pradėjo dirbti nedidelį mokslinį darbą.

Tai baisu! - tarė jis uždusęs (nepaisant dvidešimt šešerių metų jis yra apkūnus, sunkus ir kamuoja dusulys). - Tai baisu! Be liežuvių aš kaip paukštis be sparnų. Tiesiog išeik iš darbo.

Ir jis nusprendė bet kokia kaina įveikti savo įgimtą tinginystę ir mokytis prancūzų kalbos ir vokiečių kalbos ir pradėjo ieškoti mokytojų.

Vieną žiemos popietę, kai Vorotovas sėdėjo savo kabinete ir dirbo, pėstininkas pranešė, kad kažkokia jauna ponia jo klausia.

Klauskite“, – sakė Vorotovas.

Ir į kabinetą įėjo jauna ponia, puošniai apsirengusi pagal naujausią madą. Ji prisistatė kaip mokytoja prancūzų, Alisa Osipovna Anket, ir pasakė, kad ją į Vorotovą išsiuntė vienas iš jo draugų.

Labai grazu! Atsisėsk! - tarė Vorotovas, dusdamas ir delnu prisidengdamas naktinių marškinių apykaklę. (Kad būtų lengviau kvėpuoti, jis visada dirba su naktiniais marškinėliais.) – Piotras Sergejichas atsiuntė tave pas mane? Taip, taip... Aš jo paklausiau... Labai džiaugiuosi!

Derėdamasis su mlle Anket jis droviai ir smalsiai pažvelgė į ją. Ji buvo tikra, labai grakšti prancūzė, dar labai jauna. Pagal veidą blyškus ir suglebęs, žemas garbanoti plaukai o jos nenatūraliai plonas juosmuo jai galėjo duoti ne daugiau kaip 18 metų; žiūrėdamas į jos plačius, gerai išsivysčiusius pečius, gražią nugarą ir griežtas akis, Vorotovas manė, kad jai tikriausiai yra mažiausiai 23 metai, gal net 25 metai; bet tada vėl pradėjo atrodyti, kad jai tik 18. Jos veido išraiška buvo šalta, dalykiška, kaip žmogaus, atėjusio pasikalbėti apie pinigus. Ji niekada nesišypsojo, nesusiraukė ir tik kartą veide blykstelėjo suglumimas, kai sužinojo, kad buvo pakviesta mokyti ne vaikus, o suaugusį, storą vyrą.

Taigi, Alisa Osipovna, - pasakė jai Vorotovas, - mes mokysimės kiekvieną dieną nuo septynių iki aštuonių vakaro. Kalbant apie tavo norą gauti rublį už pamoką, neturiu ko prieštarauti. Pagal rublį - taip pagal rublį...

Taip pat paklausė, ar ji nori arbatos ar kavos, ar geras oras lauke, ir, geraširdiškai šypsodamasis, delnu glostydamas audinį ant stalo, draugiškai pasiteiravo, kas ji tokia, kur baigė savo kursus ir kaip ji gyveno.

Alisa Osipovna šalta, dalykiška išraiška jam atsakė, kad baigė privačios internatinės mokyklos kursus ir turi namų mokytojos teises, kad jos tėvas neseniai mirė nuo skarlatina, mama gyva ir gamina gėles, kad ji Mlle Anket iki pietų mokėsi privačioje mokykloje, o po pietų iki vakaro vaikšto geri namai ir duoda pamokas.

Ji išėjo, palikdama lengvą, labai subtilų kvapą moteriška suknele. Vorotovas ilgai nedirbo, o sėdėjo prie stalo, delnais glostė žalią audeklą ir mąstė.

„Labai malonu matyti merginas, užsidirbančias duonos riekę sau“, – pagalvojo jis. – Kita vertus, labai nemalonu matyti, kad skurdas negaili net tokių grakščių ir gražių merginų kaip ši Alisa Osipovna, o jai taip pat tenka pakovoti už būvį. Bėda!..

Jis, niekada nematęs dorybingų prancūzų moterų, taip pat manė, kad ši elegantiškai apsirengusi Alisa Osipovna išsivystę pečiai ir su perdėjimu plonas juosmuo, greičiausiai, be pamokų, jis užsiima dar kažkuo.

Kitą dieną vakare, kai laikrodis rodė penkias minutes prieš septynias, atėjo Alisa Osipovna, rausva nuo šalčio; Ji atidarė Margot, kurią atsinešė su savimi, ir pradėjo be jokios įžangos:

Prancūzų kalbos gramatika turi dvidešimt šešias raides. Pirmoji raidė vadinama A, antroji B...

- Atsiprašau, - šypsodamasis ją pertraukė Vorotovas. - Turiu jus perspėti, mademoiselle, kad man asmeniškai turėsite šiek tiek pakeisti savo metodą. Faktas yra tas, kad aš gerai moku rusų, lotynų ir graikų kalbas... Studijavau lyginamąją kalbotyrą, ir man atrodo, kad galime, aplenkdami Margot, betarpiškai pradėti skaityti kokį nors autorių.

Ir jis prancūzei paaiškino, kaip suaugusieji mokosi kalbų.

„Vienas iš mano pažįstamų, – sakė jis, – nori išmokti naujų kalbų, iškėlė prieš save prancūzų, vokiečių ir lotynų evangelijas, skaitė jas lygiagrečiai ir kruopščiai išnagrinėjo kiekvieną žodį, o kas tada? Savo tikslą jis pasiekė mažiau nei per metus. Mes padarysime tą patį. Paimkime autorių ir paskaitykime.

Prancūzė suglumusi pažvelgė į jį. Matyt, Vorotovo pasiūlymas jai atrodė labai naivus ir absurdiškas. Jei šis keistas pasiūlymas būtų pateiktas nepilnametei, ji tikriausiai būtų supykusi ir šaukusi, bet kadangi čia buvo suaugęs ir labai storas vyras, ant kurio šaukti negalima, ji tik vos pastebimai gūžtelėjo pečiais ir pasakė:

Kaip nori.

Vorotovas rausėsi po savo knygų spinta ir iš ten ištraukė suplyšusią prancūzišką knygą.

Ar tai gerai? - paklausė jis.

Nesvarbu.

Tokiu atveju pradėkime. Telaimina Dievas. Pradėkime nuo pavadinimo... Atsiminimai.

Prisiminimai“, – išvertė mlle Anket.

Prisiminimai... – pakartojo Vorotovas. Gerai šypsodamasis ir sunkiai kvėpuodamas, jis ketvirtį valandos vartojo žodį memoires ir tiek pat žodžio de, ir pavargusi Alisa Osipovna. Ji vangiai atsakinėjo į klausimus, buvo sutrikusi ir, matyt, gerai nesuprato savo mokinio ir nesistengė suprasti. Vorotovas jai uždavė klausimus, o tuo tarpu pažvelgęs į šviesiaplaukę galvą pagalvojo: „Jos plaukai iš prigimties nėra garbanoti, jie garbanojasi. Nuostabu! Dirba nuo ryto iki vakaro ir dar spėja susisukti plaukus“.

Lygiai aštuntą valandą ji atsikėlė ir, pasakiusi sausą, šaltą „au revoir, monsieur“ (viso, pone – pranc.), išėjo iš kabineto, o po jos liko visas tas švelnus, subtilus, jaudinantis kvapas. Studentas vėl ilgai nieko nedarė, sėdėjo prie stalo ir mąstė.

Vėlesnėmis dienomis jis įsitikino, kad jo mokytoja miela, rimta ir tvarkinga jauna mergina, bet labai neišsilavinusi ir nemokanti mokyti suaugusiųjų; ir jis nusprendė negaišti laiko, išsiskirti su ja ir pakviesti kitą mokytoją. Kai ji atėjo septintą kartą, jis iš kišenės išėmė voką su septyniais rubliais ir, laikydamas jį rankose, labai susigėdo ir pradėjo taip:

Atsiprašau, Alisa Osipovna, bet turiu tau pasakyti... Aš atsidūriau sunkioje situacijoje...

Žvelgdama į voką prancūzė atspėjo, kas čia, ir pirmą kartą per visas pamokas veidas drebėjo, dingo šalta dalykiška išraiška. Ji šiek tiek paraudo ir, nuleidusi akis, nervingai ėmė piršti savo ploną auksinė grandinėlė. Ir Vorotovas, žiūrėdamas į jos gėdą, suprato, koks brangus jai rublis ir kaip sunku jai bus prarasti šias pajamas.

- Turiu tau pasakyti... - sumurmėjo jis, dar labiau susigėdęs, ir kažkas nugrimzdo jo krūtinėje; jis skubiai įsidėjo voką į kišenę ir tęsė:

Atsiprašau, aš... paliksiu tave dešimčiai minučių...

Ir apsimetęs, kad visiškai nenori jos atsisakyti, o tik paprašė leidimo kurį laiką palikti, nuėjo į kitą kambarį ir sėdėjo ten dešimt minučių. Ir tada jis grįžo dar labiau susigėdęs; jis suprato, kad šis jo išvykimas trumpas laikas ji galėjo tai paaiškinti savaip, ir jis jautėsi nejaukiai.

Pamokos vėl prasidėjo.

Vorotovas dirbo be jokio noro. Žinodamas, kad pamokos nieko gero neišeis, jis suteikė prancūzei visišką laisvę nieko neklausdamas ir netrukdydamas. Ji išvertė, kaip norėjo, dešimt puslapių į vieną pamoką, bet jis neklausė, sunkiai alsavo ir nieko neturėdamas pažvelgė į jos garbanotą galvą, tada į kaklą, tada į gležnas baltas rankas, įkvėpdamas kvapą. jos suknele...

Jis pagavo save galvojant blogas mintis, jam buvo gėda arba jis buvo paliestas, tada pajuto liūdesį ir susierzinimą, nes ji su juo elgėsi taip šaltai, dalykiškai, kaip su studente, nesišypsodama ir tarsi bijodama. jis gali netyčia prie jos prisiliesti. Vis galvodavo: kaip jai įskiepyti pasitikėjimą, trumpai pažinti, paskui padėti, leisti suprasti, kaip blogai ji moko, vargše.

Alisa Osipovna kartą į pamokas atėjo su elegantiška rožine suknele su nedidele iškirpte, ir nuo jos sklido toks kvapas, kad atrodė, kad ji būtų apgaubta debesyje, tarsi reiktų tik papūsti ant jos ir ji skris arba išsisklaidys. kaip dūmai. Ji atsiprašė ir pasakė, kad gali mokytis tik pusvalandį, nes eis tiesiai iš pamokos į balių.

Jis žiūrėjo į jos kaklą ir nugarą, nuogą prie kaklo, ir jam atrodė, kad jis suprato, kodėl prancūzės garsėja kaip lengvabūdiškos ir lengvai krentančios būtybės; jis skendėjo šiame aromatų, grožio, nuogumo debesyje, o ji, nežinodama jo minčių ir, ko gero, jomis visai nesidomėjo, greitai vartė puslapius ir visu greičiu vertė:

„Jis ėjo gatve ir sutiko savo pažįstamą džentelmeną ir pasakė: „Kur tu skubi, matydamas tavo veidą tokį blyškų, man skaudu“.

Atsiminimai jau seniai buvo baigti, o dabar Alisa verčia kokią kitą knygą. Kartą ji atėjo į klasę valanda anksčiau, teisindamasi, kad septintą valandą turi eiti į Malio teatrą. Išleidęs ją po pamokų, Vorotovas apsirengė ir nuėjo į teatrą. Jis ėjo, kaip jam atrodė, tik atsipalaiduoti ir linksmintis, o apie Alisą negalvojo. Jis negalėjo leisti rimtam, akademinei karjerai besiruošiančiam, sunkiai kopiančiam žmogui mesti darbą ir eiti į teatrą tik ten susitikti su nepažįstama, neprotinga, maža protinga mergina...

Bet kažkodėl per pertraukas ėmė plakti širdis to nepastebėdamas, vaikinas lakstė po fojė ir koridoriais, nekantriai ko nors ieškodamas; ir jam pasidarė nuobodu, kai baigėsi pertrauka; o kai pamatė kažką pažįstamo rožinė suknelė o gražūs pečiai po tiuliu, širdis susmuko, lyg nuo laimės nuojautos, džiaugsmingai nusišypsojo ir pirmą kartą gyvenime patyrė pavydo jausmą.

Alisa vaikščiojo su dviem bjauriais studentais ir pareigūnu. Ji juokėsi, garsiai kalbėjo, matyt, flirtavo; Vorotovas niekada nebuvo jos tokios matęs. Akivaizdu, kad ji buvo laiminga, patenkinta, nuoširdi, šilta. Kodėl? Kodėl? Nes, ko gero, šie žmonės jai buvo artimi, iš to paties rato kaip ir ji... O Vorotovas jautė siaubingą atotrūkį tarp savęs ir šio rato. Jis nusilenkė savo mokytojui, bet ji šaltai linktelėjo jam ir greitai praėjo pro šalį; ji, matyt, nenorėjo, kad jos ponai žinotų, jog turi mokinių ir veda pamokas iš reikalo.

Po susitikimo teatre Vorotovas suprato, kad yra įsimylėjęs... Per kitos pamokos, akimis prarydamas savo grakštųjį mokytoją, jis nebekovojo su savimi, o visu greičiu atidavė savo tyroms ir netyroms mintims. Alisos Osipovnos veidas nesiliovė šaltas, kiekvieną vakarą lygiai aštuntą valandą ji ramiai pasakė „au revoir, monsieur“, o jis jautė, kad ji jam abejinga ir liks abejinga, o jo padėtis beviltiška.

Kartais vidury pamokos jis imdavo svajoti, tikėtis, kurti planus, mintyse rašydavo meilės deklaraciją, prisimindavo, kad prancūzės yra lengvabūdiškos ir lanksčios, bet jam pakakdavo pažvelgti į mokytojos veidą, kad mintys akimirksniu nueitų. lauke, kaip žvakė užgęsta, kai kaime pučia vėjas, išneši į terasą. Kartą jis, girtas, paklydęs kliedesiui, neištvėrė ir, užblokavęs jai kelią, kai ji po pamokų išeidavo iš kabineto koridoriuje, užspringusi ir mikčiodama, ėmė skelbti savo meilę:

Tu man brangi! Aš... myliu tave! Leisk man kalbėti!

O Alisa išbalo – tikriausiai iš baimės, supratusi, kad po šio pasiaiškinimo ji nebegalės čia ateiti ir gauti rublio už pamoką; ji išgąsdingai pažvelgė į akis ir garsiai sušnibždėjo:

O, tai neįmanoma! Nekalbėk, prašau! Tai draudžiama!

Ir tada Vorotovas visą naktį nemiegojo, kankintas gėdos, bardamas save, intensyviai mąstydamas. Jam atrodė, kad savo pasiaiškinimu įžeidė merginą, kad ji pas jį daugiau neis.

Jis nusprendė ryte adresų lentelėje sužinoti jos adresą ir parašyti jai atsiprašymo laišką. Bet Alisa atėjo be laiško. Iš pradžių ji jautėsi nejaukiai, bet paskui atsivertė knygą ir, kaip visada, greitai ir sumaniai pradėjo versti:

„O, jaunoji šeimininke, nedraskyk šių gėlių mano sode, kurias noriu padovanoti savo sergančiai dukrai...“

Ji ir šiandien vaikšto. Jau išverstos keturios knygos, bet Vorotovas nieko nežino, išskyrus žodį „memoires“, o paklaustas apie mokslinį darbą numoja ranka ir, neatsakęs į klausimą, ima kalbėti apie orą.